Lakierowanie parkietu dobrym lakierem nie jest trudne, ale na pewno trzeba spełnić kilka warunków. Pierwsze pytanie to: olejować czy lakierować? Sam zdecydujesz co wybrać…
„Uschłemu drzewu trudno się odrodzić”
Doprawdy?
W tym artykule opiszemy jak wydobyć naturalne piękno drewna! Nie jest istotne czy jest to parkiet położony dawno temu i już polakierowany czy świeże drewno niedawno ułożone na naszej podłodze. Do lakierowania powierzchni mocno eksploatowanych użyjemy lakier poliuretanowy dwukomponentowy z katalizatorem (Majic 8-0950) wzmacniającym powłokę oraz skracającym czas reakcji utwardzenia żywicy.
Do dzieła!
Przygotowanie drewna/parkietu pod lakierowanie /malowanie
Przed przystąpieniem do lakierowania amerykańskim lakierem poliuretanowym Majic Gym Floor, praktycznie jak w każdym przedsięwzięciu, najważniejszą rzeczą jest prawidłowe przygotowanie podłoża „fundamentu na którym wszystko się później opiera”. 1) Przede wszystkim, musimy dokładnie oczyścić całą powierzchnię, którą zamierzamy lakierować, usuwamy wszystko co będzie nam przeszkadzać (meble, dywany itp.), łącznie z listwami podłogowymi. 2) Otwieramy drewno. Używając materiałów ściernych (papier ścierny, cykliniarka, szlifierki oscylacyjne itp.) usuwamy starą warstwę lakieru (o ile jest) szlifując i wyruwnując powierzchnię. Jeżeli będziemy mieli surowe drewno to lakier wejdzie w jego strukturę i będzie miał lepszą przyczepność, a że jest to lakier elastyczny to będzie pracował razem z drewnem. Nie będzie wtedy odprysków na lakierze w przypadku uszkodzenia mechanicznego. 3) Następnie, po wyrównaniu, odpylamy z pyłu parkiet/drewno. I przyglądamy się, czy nie mamy ubytków w drewnie. W przypadku gdy drewno posiada np. szczeliny, używamy specjalnych szpachli (zależnych od rodzaju drewna) do uzupełnienia, lub używając bezbarwnych klei, mieszamy je z pyłem drewnianym i wypełniamy (wówczas mamy ten sam odcień własnoręcznie zrobionej „szpachli”). Oczywiście po wyschnięciu i utwardzeniu się szpachli musimy jeszcze raz cofnąć się do poprzedniego kroku – szlifowania/równania parkietu oraz jego odpylenia. W przypadku podłóg pastowanych – woskowanych – olejowanych istotnym jest usunięcie tłustych substancji również z uwzględnieniem szczelin. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru, należy zmyć pozostałą tłustą substancje za pomocą ścierki i ciepłej wody. Po takim „zabiegu” mamy już przygotowaną powierzchnię do lakierowania lub przebarwiania koloru drewna.
Lakierowanie przygotowanej powierzchni
1). Na początku musimy ustalić jaką powierzchnię mamy do lakierowania i przygotować odpowiednią ilość lakieru Majic Gym Floor wraz z Katalizatorem i rozpuszczalnikiem. Wyliczamy metry kwadratowe powierzchni i dzielimy przez 12 (zaniżona średnia wydajność lakieru z litra, przy założeniu lakierowania dwu warstwowego).
Przykład 1: Mam 35m² parkietu do polakierowania (np. drewno sosna/świerk – najbardziej chłonne – największe zużycie lakieru). 35m : 12 = 2,92L czyli potrzebuję 3 litry na dwukrotne polakierowanie, jako, że jestem przezorny wezmę 3,78L – galon amerykański, będę miał pewność, że na pewno nie zabraknie, a jedno większe opakowanie wyjdzie mi taniej niż cztery małe. Do tego kupuję jedno opakowanie katalizatora, które jest przewidziane na jeden galon.
2). Przystępujemy do przygotowania mieszanki lakier + utwardzacz na przykładzie nr.1 . Wiedząc, że na pierwszą warstwę zawsze mamy większe zużycie lakieru (wsiąka w drewno), przygotowujemy dwa litry lakieru i połowę opakowania katalizatora. Mieszamy to w oddzielnym opakowaniu i pozostawiamy na ok 15 minut, żeby zaczęła zachodzić reakcja.
Po tym czasie znowu mieszamy lakier (mieszamy nie wstrząsamy!!! – nie napowietrzamy go!). Używając dobrego pędzla (zalecamy profesjonalne amerykańskie pędzle Wooster Yachtsman® lub White Majestic #L1104) i zaczynamy nakładanie lakieru od samego rogu pomieszczenia po czym rozprowadzamy/równamy go wałkiem Wooster epoxy glide #R232 .
Zasada lakierowania jest praktycznie identyczna jak w przypadku malowania: musimy równomiernie rozłożyć lakier na całej powierzchni. Jedyną różnicą w poliuretanowym lakierze jest to, że przede wszystkim pierwsza warstwa musi być naprawdę cienka!!!
Lakiery te posiadają bardzo bogatą kompozycję szlachetnych żywic uretanowych, której proces stygnięcia jest naprawdę długi w porównaniu do ogólnodostępnych lakierów na naszym rynku.
Używamy profesjonalnych narzędzi bo:
-Nie są wcale takie drogie jak nam się wydaje.
-Nic z nich nie wypada, nie pozostawiają włosia na lakierze!
-Równomiernie rozprowadzają lakier
-Przy zastosowaniu lakieru nowej technologii jego aplikacja jest łatwiejsza
-Efekt końcowy powłoki jest o wiele lepszy (bez śladów pędzla czy struktury wałka)
3). Po aplikacji i całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy, następuje ścięcie „luźnego włosia” z drewna, które powstało na skutek „dostania się do niego cieczy” i podniosło je. Usuwamy je drobnym papierem ściernym (>420) po czym jeszcze raz odpylamy powierzchnię. Jesteśmy gotowi do nałożenia drugiej cienkiej warstwy lakieru do drewna – technika taka sama jak poprzednio.
4). Według zaleceń producenta wewnątrz pomieszczeń powinniśmy nałożyć dwie warstwy lakieru, a na zewnątrz trzy.
Mając tak przygotowane pomieszczenie, polakierowane dwoma warstwami lakieru, warto pomyśleć i skorzystać z możliwość polakierowania jeszcze jednej dodatkowej warstwy. Koszta nie będą duże, odchodzi nam całe przygotowanie powierzchni a zyskamy kolejną warstwę, która będzie się ścierać przez kilkanaście lat (w zależności od jej użytkowania) po czym mamy jeszcze dwie kolejne 🙂
5) . Utwardzenie lakieru do użytkowania wynosi ok. 72 godziny jednakże całkowite wyschnięcie lakieru w warunkach laboratoryjnych (20°C i 40% wilgoci) przy określonej grubości powłoki wynosi ok. 14 dni. Po takim okresie czasu można już w pełni obciążać nasz parkiet !
witam mam potrzebe pomalowania schodów czyli !mam surowe schody ze sklejki bukowej proszde o porade jak i czym najlepiej pomalować a nadmienie że chce nadac również kolor venge bo sa jasne a kolorystycznie potrzebuje nadac ciemniejszy kolor,prosze o porade dziękuje.
Witam,
najlepiej będzie będzie zrobić to w dwóch krokach:
Najpierw nadanie koloru i zabezpieczenie drewna (od wewnątrz), czyli podbarwiony impregnat na dowolny kolor aplikujemy (jedno lub dwu warstwowo). Zabezpieczy nam to drewno od wewnątrz i nada kolor. https://www.majic.pl/2012/06/impregnat-do-drewna/
Następnie zabezpieczamy drewno i kolor cienkimi warstwami lakieru – https://www.majic.pl/2012/06/profesjonalny-lakier-do-drewna-majic-gym-floor-coating-356/
Najlepiej przy całym „zamieszaniu” z lakierowaniem warto dodać jeden dzień roboty więcej i położyć np. trzecią warstwę lakieru. Taki zabieg wydłuży nam żywotność schodów o kilka lat.
Dlaczego taka technologia?
Lepsze zabezpieczenie drewna i koloru, w przypadku lakierobejcy wycieralibyśmy kolor razem z lakierem i było by widać wytarcia, tutaj tego nie będzie. Po kilku-nastu latach można powtórzyć proces lakierowania (jedna warstwa) dla dodatkowego zabezpieczenia na kolejne lata.