Porady malarskie

Chcesz odnowić łazienkę, kuchnię ? Przemalować glazurę czy terakotę w łazience, kuchni i nie wiesz jak to zrobić? Malowanie Glazury !  Tutaj znajdziesz odpowiedź…


Jak odnowić łazienkę? Jak pomalować terakotę? Jak przemalować glazurę? Jak malować po szkle? Malowanie glazury !

Kuchnia i łazienka to dwa rodzaje pomieszczeń gdzie zazwyczaj do wykończenia ich wnętrza stosujemy glazurę i/lub terakotę. Jest to całkowicie zrozumiałe, odporność tychże materiałów jest niesamowicie duża na praktycznie każde uszkodzenie, zaplamienie, powstawanie grzybów itp. Ten duży plus niestety może stać się kiedyś dużym problemem, kiedy będziemy chcieli zmienić wystrój naszej kuchni czy łazienki. Taki materiał jak płytki ceramiczne jest bardzo gładki i śliski, co sprawia, że prawie nic nie chce się jego trzymać. Dlatego też, zmiana wystroju wiąże się zazwyczaj z zerwaniem starej powłoki i położeniem nowej. Czas, Pieniądze, Problemy itp. tak to się zazwyczaj odbywa do czasu kiedy nie spróbujemy po prostu pomalować istniejącej powłoki specjalistyczną farbą stworzoną do tego celu Majic Diamondhard 8-1500.

Diamondhard 8-1500 to specjalistyczna farba do malowania powierzchni takich jak glazura, terakota, szkło itp.

Kupno samej farby to na pewno jakaś mobilizacja do zmiany, jednakże przed malowaniem musimy owe powierzchnie prawidłowo przygotować i dopiero pomalować na taki kolor jaki nam się podoba. Poniżej przedstawiamy co i jak należy zrobić, żeby mieć pewność, że nasza nowa powłoka będzie tak samo odporna jak poprzednia.

„Stawiając najdroższą, najlepszą, najładniejszą rezydencję bez fundamentów, to się po prostu zawali”
Malowanie glazury profesjonalne produkty

Krok pierwszy!

Na początku musimy zaopatrzyć się w detergent rozpuszczający tłuszcz, lecz nie pozostawiający po sobie żadnych balsamów, olejków itp. Najlepiej przemysłowy albo stricte dostosowany do takich zadań.  Rozcieńczamy go z wodą w naczyniu w proporcjach podanych przez producenta. Następnie dokładnie myjemy powierzchnię, oczywiście czynność możemy powtórzyć, żeby mieć lepszy efekt. Należy też pamiętać, żeby zmieniać wodę co jakiś czas, żeby nie myć brudną wodą! W przypadku plam/zabrudzeń których nie możemy usunąć płynem, stosujemy odpowiedni rozpuszczalnik po którym na nowo przemywamy powierzchnię wodą z płynem. Opłukujemy czystą wodą.
Krok drugi!

Dla wzmocnienia przyczepności farby, możemy dodatkowo delikatnie przeszlifować płytki drobnym papierem ściernym np. 420. (niestety, nie każdą płytkę da radę zmatowić) Oczywiście po tym musimy raz jeszcze umyć płytki wodą z płynem i spłukać czysta wodą.
Krok trzeci!

Zabezpieczenie powierzchni których malować nie chcemy: Takie powierzchnie to np. rogi – łączenie podłogi z ścianą czy robienie samych pasów / wzorów na malowanej powierzchni. Kluczowym elementem są też fugi. Malować czy nie? Jeżeli nie zamierzamy ich malować to mozemy użyć takie narzędzie przy którym farba nie będzie nakładana głębiej względem płytek. Jeżeli chcemy zamalować wszystko to wiadomo, użyjemy pędzla, żeby dokładnie dotrzeć do  całej fugi. Do odcięcia rogów czy wzorów stosujemy taśmy papierowe. Tutaj do wzorów polecam „taśmy do krzywizn” dzięki którym możemy zaklejać nie tylko w liniach prostych ale także w kołach!
Krok czwarty!

Dobrze wymieszana farba podkładowa Majic Diamondhard Primer (szary podkład – elementy niekorodujące) + odpowiedni pędzel (Wooster SilverTip) , który nie gubi włosia, delikatnie i równomiernie rozprowadza farbę w dłoń! Zaczynamy malowanie najlepiej od miejsca najmniej widocznego (zazwyczaj rogi) w ten sposób wyczujemy pracę pędzla oraz farby. Staramy się wykonywać pewne proste ruchy w jednym kierunku. Nie nakładamy farby grubo! Farba podkładowa nie musi nam w 100% zakrywać malowanej powierzchni, mogą być małe prześwity!

Na poczatku mogą być widoczne ślady pędzla, spokojnie farba po paru minutach się rozpłynie!

Malowanie bez fug odbywa się przy użyciu specjalnego wałka: Do malowania większych powierzchni polecamy wałek z czarnej gąbki (Wooster PROFoam), efekt będzie taki sam ale pracę wykonamy o wiele szybciej bez malowania fug. Przy malowaniu nie dociskamy wałka do malowanej powierzchni!

Najlepsze warunki do malowania do duża wilgoć min 50% im więcej tym lepiej nawet do 93% temperatura jest tu już mniej istotna oby nie była poniżej 10 stopni Celcjusza! Musimy też zwrócić uwagę na wiatr – przeciąg, nie wyeliminujemy go do końca, ale możemy wybrać dzień gdzie będzie bardzo on bardzo mały.

Po skończonym malowaniu zdejmujemy wszystkie taśmy malarskie! Farba powinna wyschnąć w przeciągu 2 godzin (w zależności od temperatury i wilgoci) Następne malowanie jednak zalecamy następnego dnia, będziemy wtedy mieli pewność, że na pewno dobrze wyschła i możemy aplikować farbę nawierzchniową w naszym docelowym kolorze.

Narzędzia myjemy w ciepłej wodzie używając mydła oraz szczotki/grzebienia do tego przeznaczonego.

Uwaga proszę nie rozszerzać włosia pędzla tak jak jest to pokazane na filmie poniżej! Takie mycie stosujemy do pędzli z naturalnego włosia!

 

 

Krok piąty!

To już ostatni krok, wykonujemy do dokładnie tak jak przy aplikacji farby podkładowej czyli:

Obklejamy taśmą malarską-> Nakładamy farbę -> Odklejamy taśmę malarską

Czekamy, aż wyschnie.  Przy niektórych kolorach może się okazać, że farba nie pokryła zbyt dobrze. W takim przypadku można domalować, albo punktowo albo jeszcze raz całą powierzchni co w wielu przypadkach przyniesie o wiele lepszy efekt.

Poniżej film pokazujący kroki w malowaniu, na przykładzie szafek kuchennych:

 

Sugestie, Uwagi,  Pytania prosimy przesyłać na adres  sklep@majic.pl
Kopiowanie i wykorzystywanie niniejszej treści dozwolone tylko za zgodą www.majic.pl

 


 


Zobacz również inne produkty