Porady malarskie

  Jak prawidłowo przygotować powierzchnię ściany do malowania nowoczesnymi farbami? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszą treścią!  


 
 
„Nawet najdroższa, najlepsza i najpiękniejsza rezydencja runie, jeśli nie będzie miała fundamentów

 

 
 

Podstawa – jak sama nazwa wskazuje to fundament na bazie którego powstają następne, kolejne etapy/elementy. Takie stwierdzenie można odnieść praktycznie do wszystkiego co jest materialne jak i niematerialne. Na przykład, malując  ściany musimy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby położyć farbę nawierzchniową na dobrze przygotowaną powierzchnię. Poniżej informujemy, jak należy prawidłowo przygotować ścianę do malowania przy zastosowaniu różnych wariantów.
Nowa ściana karton gips:Prawidłowe przygotowanie płyty G-K nie polega tylko na zaszpachlowaniu łączeń i dziur po wkrętach, lecz na całościowym pokryciu płyty masą finiszową. Istotną podpowiedzią będzie tutaj zwrócenie uwagi na stosowanie taśm papierowych do łączeń czy narożników, a nie wklejanie np. siatek.

„Płyty G-K są produkowane z papieru i gipsu – dlatego też nie wprowadzamy ciała obcego jak tylko papier!”

Przy stosowaniu aluminiowych profili często występują problemy z zamalowaniem profilu a później z utrzymaniem. Jak go lekko obijemy np. wnosząc meble to odchodzi nam od niego każda warstwa gładzi i farby. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest gruba papierowa taśma przeznaczona do narożników. Poniżej film instruktażowy, jak wklejać taśmy papierowe.

 

Po całościowym nałożeniu masy finiszowej na płytę, przeszlifowaniu i odpyleniu, możemy przystąpić do gruntowania. Uwaga: masy finishowe typu National Gypsum ProForm nie wymagają gruntowania gruntami! A jak gruntować? Tu zdania są podzielone co do wyboru metody: pędzlem czy wałkiem. Pędzlem na pewno głębiej dojdziemy do struktury jednakże możemy ją lekko uszkodzić zostawiając po nim smugi. Natomiast użycie odpowiedniego wałka gwarantuje nam brak zacieków, ale nie zawsze grunt dojdzie tam gdzie powinien (czyli jak najgłębiej). Należy unikać zbyt obfitego gruntowania, gdyż to prowadzi do zeszkliwienia się powierzchni, co za tym idzie – tworzy gorszą powierzchnię dla farby. Po gruntowaniu, przystępujemy do nakładania dobrej farby podkładowej PVA. Ten krok niweluje bardzo dużo problemów, które mogłyby powstać. Farba podkładowa Proffesional PVA ma za zadanie zrównanie i ustabilizowanie chłonności powierzchni oraz wyrównanie ściany z mikro porów. Do nałożenia najlepiej użyć profesjonalnego wałka Pro/doo-z  3/16 cala (6mm) dla powierzchni bardzo gładkich lub 3/8 (10mm) dla uzyskania bardzo lekkiej morki. W ten sposób mamy ścianę przygotowaną do malowania farbami dekoracyjnymi w dowolnej kolorystyce jak i pod klejenie tapet. Nowa ściana tynk tradycyjny: Tutaj postępujemy praktycznie tak jak przy płycie G-K czyli gruntowanie (mleczko gruntujące) następnie -> farba podkładowa PVA. W tym przypadku możemy też zastanowić się czy nie chcemy zrobić sobie gładkiej ściany. Przy dobrze zrobionych tynkach wystarczy zgruntować mleczkiem gruntującym i nałożyć 2-3 cieniutkie warstwy masy finiszowej (najpierw masa grubsza ProForm MultiUse a później drobniejszy gładki ProForm All Purpose lub  Ultra Lite All Purpose). Po szlifowaniu i odpyleniu nakładamy już tylko farbę podkładową Majic Professional PVA Primer. Stan deweloperski: Jest to chyba najtrudniejszy temat. Nie wiadomo co jest na ścianach, wiadomo tylko, że jest biało, matowo i wygląda OK. Niestety w większości przypadków użyte tam produkty są bardzo słabej jakości. Dlatego, w takim przypadku, najlepiej cofnąć nawet do użycia gruntu! Na pewno zawsze polecamy użycie farby podkładowej PVA, która zagwarantuje nam w dużym stopniu, że po kilku latach nie zacznie nam odchodzić farba położona przez dewelopera. Deweloper praktycznie zawsze patrzy na cenę, dlatego też materiały użyte są tanie i niskiej jakości. Farby matowe, chłonąc światło, bardzo dobrze kryją niedociągnięcia przy gładzi czy tynku. Nasz nowy dom w gładziach lub tynku tradycyjnym: Koszt budowy domu zazwyczaj pochłania ponad 80% naszego budżetu, chcąc go wykończyć w środku próbujemy „oszczędzić” na farbach wybierając pozornie tanie farby dostępne w dużych sklepach marketowych. Jest to bardzo duży błąd!!! Lepiej jest już użyć samej dobrej farby podkładowej a nawierzchniową w kolorach zostawić sobie np. na następny rok niż tworzyć zły fundament (tak jak stan deweloperski).
Ściany malowane X lat temu tanimi farbami z supermarketu: Według powszechnej opinii, supermarkety nie słyną z dobrej jakości sprzedawanych tam produktów, dlatego większość farb jest oparta o słabej jakości żywice, które po ok. 2 -3  latach zaczynają się kredować. Oznacza to, że powierzchnia przestaje być spójna i musimy ją na nowo „zlepić / złączyć”. Najpierw musimy ściany dobrze umyć wodą z detergentem po czym zagruntować gruntem. W przypadku uszkodzeń mechanicznych powłoki możemy użyć masy finishowej do załatania pęknięć czy dziur.  (Pamiętajmy jednak o strukturze jaką otrzymamy po załataniu i przeszlifowaniu. Na gładkiej powierzchni światło będzie się bardziej odbijać). Po szlifowaniu i odpyleniu nakładamy farbę podkładową Majic PVA, która ma za zadanie zrównanie i ustabilizowanie chłonności powierzchni oraz wyrównanie ścian z mikro porów. Po takim zabiegu nasza ściana jest gotowa do malowania farbą nawierzchniową w dowolnym kolorze. Ściany malowane farbami wysokiej jakości typu Majic Paints: Po ok. 15 latach kiedy farba jest na ścianie, wystarczy, że umyjemy ją wodą z detergentem. Po takim zabiegu nasza ściana jest gotowa do malowania farbą nawierzchniową w dowolnym kolorze.

Sugestie, Uwagi,  Pytania prosimy przesyłać na adres  sklep@majic.pl  

 

 

Zobacz również inne produkty