Porady malarskie

Jak malować farbami,  nakładać farbę, jakich narzędzi używać, technika malowania, prawidłowe malowanie.

Malowanie to „pestka” ! Trzeba jednak pamiętać, że jest to zawód! a nie tylko hobby.
Dlatego też trzeba wiedzieć trochę teorii i później doszkalać się praktyką!

W treści poniżej postaramy się przedstawić jeden ze sposobów malowania (ściany, sufit itp.), przy zastosowaniu którego na pewno osiągniemy profesjonalne wykończenie.

Podstawy na początek:
Farba jest to mieszanina kilkunastu a nawet i kilkudziesięciu komponentów, gdzie większość stanowi żywica (mieszanina różnych żywic np. akryle, lateksy, poliwinyle), następnie biel tytanowa (występująca w dobrych farbach),  substancje dodatkowe (np. antygrzybiczne, ceramiczne wypełnianie itp.) oraz rozpuszczalnik (np. woda w farbach wodnych).

Pamiętajmy, że jak kupujemy farbę to trzeba zwrócić uwagę na to, żeby nie kupować wody z farbą tylko farbę. W większości supermarketów budowlanych sprzedawane są „farby” z żywicami bardzo niskiej jakości, bielą pochodną kredy oraz dużą ilością wody. Ta porada nie tyczy się aplikacji takich „farb”.

Opis techniczny farba dekoracyjna majic pride
Wycinek z opisu farby dekoracyjnej Majic Pride

Powyżej opis farby pokazuje nam kilka istotnych rzeczy:
1) …W razie konieczności rozcieńczyć do 12% wodą…
Mówi nam to o niskiej zawartości rozpuszczalnika, który i tak wyparuje. Jak już musimy dodać wody to dodajmy demineralizowanej, zapobiegniemy wtedy rozwojowi bakterii, grzybów itp. !

2) …Świeżo malowane powierzchnie można zmywać po 30 dniach…
Niestety, ale czyste żywice bardzo dobrej jakości mają długi czas schnięcia / stygnięcia.

Woda paruje – żywica stygnie <- warto o tym pamiętać, bo to żywica nam zostaje na ścianie a nie woda.

3) Czasy schnięcia zazwyczaj podawane są w warunkach 25 stopni Celsjusza i 40% wilgoci, przy odpowiedniej warstwie powłoki. Dlatego nie bądźmy zdziwieni jak farba będzie schła dłużej.

4) Wydajność, jest podawana jako efektywna, czyli taka warstwa farby na powierzchni, żeby farba spełniała swoje parametry. Oznacza to, że z jednego litra farby wymalujemy ok. 12m2 finalnie, obojętnie czy będzie to jedna warstwa gruba, dwie cienkie czy trzy bardzo cienkie. Jest to bardzo logiczna metoda podawania wydajności w odróżnieniu od opisu np. do 18m2 przy jednej warstwie.

5) Dodatkowych informacji możemy dowiedzieć się z karty technicznej, gdzie jest dokładnie podana grubość powłoki. W tym przypadku to: Mokra – 0,09 mm   sucha – 0,02 mm.  Nie jest to do końca efekt parowania tylko wnikania i wiązania się farby z powłoką.

Przygotowanie:

Przygotowanie sobie przestrzeni, do swobodnego poruszania się, jest tutaj rzeczą priorytetową!
Po odkręceniu kontaktów, zdjęciu obrazów itp. Myjemy ścianę ciepłą wodą z detergentem (bez balsamów itp.). Może zajść potrzeba obklejenia taśmą, np. niedemontowanych listew przypodłogowych czy oddzielenia lamperii. Zalecamy używanie dobrej taśmy, unikniemy wtedy dodatkowych kłopotów np. klej na ścianie.
Wytworzenie odpowiednich warunków, bardzo pomoże nam podczas malowania. Zaczniemy od zlikwidowania przeciągów, zamykając okna i drzwi czy odgradzając folią przejścia do innych pomieszczeń. Kolejnym krokiem, chyba najbardziej istotnym będzie wilgotność powietrza. Nawet przy użyciu prostego czajnika elektrycznego pozostawionego z gotująca się wodą, możemy osiągnąć wilgotność na poziomie 80% co będzie w zupełności wystarczające. Temperatura gra tu mniej istotną rolę, najważniejsze jest aby była w przedziale min. 10 do 27 stopni Celsjusza.
Są to bardzo dobre warunki do malowania, z uwagi na bardzo mocno wydłużony czas schnięcia farby, co da nam możliwość równomiernego jej rozłożenia.

Malujemy całą ścianę:

Profesjonalne malowanie polega na równomiernym rozłożeniu farby na daną powierzchnię.

Malowanie zaczynamy od odcięć powierzchni stycznych (rogi, sufit, ściany, listwy, kontakty itp.) Używamy do tego dobrych pędzli (np. Wooster Ultra/Pro Extra-Firm shortcut 4151) po czym nadajemy strukturę małym wałkiem (Wooster Jumbo-Koter Wałek do farb dekoracyjnych Pro/Doo-Z #RR302 (minirolka)).
Nigdy nie odcinamy w taki sposób żeby zostawiać prostą linię farby! Musimy ją cieniować! To jest kluczowa sprawa!

Sposób aplikowania farby przy odcinaniu powierzchni malarskiej

Przy warunkach jakie przygotowaliśmy nie musimy stosować się do reguły, żeby odcinać od razu całą powierzchnię, jednakże najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc żeby odcinał a my będziemy wypełniać całość farbą.

malowanie sufitu odcinanie

Do malowania zasadniczego (wypełniania) używamy rączkę do wałków o optymalnej szerokości 23cm (Wooster Sherlock #R017-9 z podwójnymi łożyskami). Malujemy praktycznie zawsze używając kija malarskiego! (Profesjonalny kij malarski z gwintem systemowym Sherlock GT Javelin #R060) Przyczyni się to równomiernego nacisku wałka do ściany (brak powstawania krawędzi przez wałek) oraz pewnych ruchów od jednego końca do drugiego.

Pierwsze przyłożenie wałka (namoczonego w farbie) zaczynamy z miejsca pokazanego na rysunku poniżej, po czym rozprowadzamy farbę na ok. 1m2 nie dojeżdżając jeszcze do końca naszych cieniowań z odcięć, wyznaczając literę W ! Następnie powtarzamy czynność trochę niżej (lub obok w przypadku malowania niskiej powierzchni). Mając już odpowiednią ilość farby zaczynamy ją rozprowadzać. Technika jest dowolna – oby była skuteczna i nie wjeżdżała pod same krawędzie naszego odcięcia wałkiem ze zbyt dużą ilością farby.

Musimy pamiętać, że wałek z jednej strony nakłada farbę, ale z drugiej ją zabiera jak jest zbyt suchy. Jeżeli słychać charakterystyczny odgłos (klejenia się farby do wałka) to znak, że trzeba jeszcze trochę jej nałożyć, bo będzie po prostu nam ją zabierać ze ściany i tworzyć przebicia nierównomiernie rozkładając farbę.

Mając już zamalowaną znaczną część, zaczynamy zrównywać ilość farby na całej powierzchni. Wykonujemy proste, ciągłe, jednostajne ruchy wałkiem z góry na dół i z powrotem dochodząc do odcięcia z lewej strony. NIGDY NIE ZATRZYMUJEMY WAŁKA W ŚRODKU ŚCIANY!!! Pamiętajmy że przy samej górze jak i dole zmniejszamy nacisk wałka do ściany (cieniujemy na poprzednim cieniu, zrównując w ten sposób całość). To samo dotyczy skrajnej lewej strony, zmniejszamy nacisk, żeby cieniować co de facto przyczyni się do zrównania koloru. Jak już dojdziemy do skrajnej lewej strony wracamy do prawej zostawiając cieniowanie na końcu (wracamy do punktu wyjścia).

Po kolejnym namoczeniu zaczynamy dokładnie tak samo jak na początku z takim samym zakończeniem.

Jak zaczniemy malować, to kończymy po wymalowaniu całej powierzchni!
Idąc tak dalszymi krokami, pamiętajmy o odcinaniu dalszej części.

Po zakończeniu malowania pamiętajmy, żeby nie robić przeciągów!!! i powoli zrównywać wilgotność oraz temperaturę.

  • Następne malowania najlepiej jest wykonywać po ok. 12 godzinach.
  • Malowanie zaczynamy zazwyczaj od źródła światła!
  • Malowanie sufitów odbywa się tą samą metodą.


Sugestie, Uwagi,  Pytania prosimy przesyłać na adres sklep@majic.pl
Kopiowanie i wykorzystywanie niniejszej treści dozwolone tylko za zgodą
www.majic.pl

 

 


Zobacz również inne produkty